Csomagolás a nyaralásra néha gondot okozhat és már csak fél úton vesszük észre, hogy a cipőnket be se raktuk. Érdemes már egy nappal az indulás előtt összepakolnunk azokat amiket viszünk a nyaralásra, így marad időnk még a hiányzó dolgokat beszereznünk. A Kupon Invázió viszont gondolt erre, ezért össze szedte egy listába:
Mit kell a nyaralásra vinnem?
Milyen okmányokat vigyek a nyaralásra?
Ha belföldön, illetve Európán belül maradsz akkor elég a személyi igazolvány, viszont ha távolabbra indulsz az útlevél feltétlen szükséges. Az utasbiztosításról is feltétlen gondoskodj!
Milyen gyógyszereket vigyek a nyaralásra?
Fej- és fájdalomcsillapítót minden esetben rakjunk be. Ha távolabbra megyünk akkor hasfogót, lázcsillapítót.
Milyen ruhát vigyek a nyaralásra?
Fehérneműt, minden napra minimum egyet. Póló, ing, ha nyáron megyünk akkor rövid nadrág, de egy hosszú nadrágot is rakjunk be, ha netalán esne az eső. Egy pulóvert és ha nem vagyunk fázosak elég egy összehajtható esőkabát is.
Milyen elektronikai eszközöket vigyek a nyaralásra?
A telefonunkat semmiképpen se hagyjuk otthon. Ha hobbi fotósok/videósok vagyunk a kamerát is készítsük be. A laptop csak abban az esetben szükséges, ha egy teljes hétre nem tudjuk elengedni a munkát. Egy kamera/telefon állvány is jól jöhet a csoportos képeknél.
Milyen tisztálkodó szereket vigyek a nyaralásra?
Próbáljuk korlátozni ezeknek a mennyiségét, (főleg ha repülővel utazunk) mivel a legtöbb helyen könnyedén megtalálhatjuk az otthon használtakat.
Most, hogy a legfontosabbakat áttárgyaltuk jöjjön az átfogó lista.
1. Milyen okmányokat, dokumentumokat, és mennyi pénzt vigyek a nyaralásra?
A legfontosabb ha hosszú utazásra indulunk, hogy az okmányaink meglegyenek. Emellett a dokumentumok és a papíroknak is ott kell lenniük a táskánkban.
Ha Európán belül maradunk, akkor elég a személyi igazolvány, viszont ha már távolabbra terveztük az utat, akkor gondoskodnunk kell az útlevélről és a vízumról is (egyes külföldi országokba oltási igazolvány is szükséges). Ellenőrizzük le, egy bő hónappal az indulás előtt, hogy biztos nem járnak-e le, ezek az iratok, különben akár kint is ragadhatunk. (Persze nem, ilyen esetekben a nagykövetségek vannak segítségünkre!)
Egyes körutak és utazások már tartalmaznak utasbiztosítást, azonban ha nem erről nekünk kell gondoskodnunk. Európai Egészségbiztosítási kártyát ingyenesen igényelhetünk, mellyel bármi sérülés esetén azonnal ellátnak minket, Európán belül. Mindkettő esetben írjuk fel a segélyhívó számokat, illetve a külképviseletek elérhetőségeit!
Ezek után következhet magához az úthoz szükséges dokumentumok. Ha autóval megyünk, feltétlen vigyük el a jogosítványt, egyes országokba nemzetközi jogosítványt kell készíttetnünk (USA). A forgalmi, kötvény, és az autópálya matricáról is gondoskodnunk kell. Ha netalán céges autóval terveztük az utat, akkor egy kétnyelvű meghatalmazást is szükséges készítenünk.
A beszállókártyát (becheckolás egy nappal az utazás előtt), foglalást és a jegyeket nyomtassuk ki – mivel egyes helyeken nem fogadják el a telefonon történő bemutatást – a buszos, vonatos és repülős utazás esetén. Bármi esetleges probléma esetén, netalán lekéssük a járatunkat, jól jöhet, ha felírjuk a társaságok telefonos elérhetőségét.
A diákigazolvány vagy a nyugdíjas kártya se maradjon otthon, hiszen általában az összes látnivalóhoz kedvezményeket biztosítanak a felmutatásukkal.
Sok esetben elegendő egy bankkártya, vagy manapság már csak egy telefon, azonban a készpénz elengedhetetlen az utazáshoz. Magyar Forintot és Eurót is tartsunk magunknál, illetve ha a kijelölt cél ország más pénznemmel rendelkezik, akkor azt is váltsunk. Legyen nálunk egy kis apró is az autópálya menti WC-k miatt. (Ezt érdemes a nyaralás végén megtartani, így legközelebb már csak be kell raknunk a pénztárcába.)
A szállás által küldött foglalási visszaigazolást is feltétlen nyomtassuk ki, illetve a szállásadó telefonszámát, elérhetőségét, címét is írjuk fel.
Érdemes továbbá kinyomtatnunk az útvonal tervezetet, ha lemerülne GPS-ünk vagy telefonunk.
Fontos:
- Minden okmányunkat, dokumentumunkat, bankkártyánkat másoljuk le, illetve írjuk fel azonosító számaikat, ha ellopnák vagy elhagynánk, azonnal értesíteni tudjuk a rendőrséget, illetve a bankot,
- Természetesen ismerősöknek és a családnak is hagyjunk üzenetet, hogy éppen, hol fogunk tartózkodni,
- Legfontosabb bejelentkezési adatainkat is írjuk fel, ha telefonunk vagy laptopunk bemondaná az unalmast.
Mi sem azért indulunk el nyaralni, hogy elhagyjuk a bankkártyánkat, vagy valami baj érjen minket. Még is ezekkel az óvintézkedésekkel felkészülünk a legrosszabb esetre, így már nem kétségbeesve fogunk kapkodni.
2. Milyen gyógyszerek vigyek a nyaralásra?
Ha külföldre utazunk, biztosan nem fogjuk azokat a megszokott gyógyszereket megtalálni, amik már itthon beváltak számunkra, főleg ha nem Európán belül nyaralunk. Ezért érdemes egy kis csomagnyi gyógyszert bepakolnunk a bőröndbe. A legfontosabbak:
- Láz- és fájdalom csillapító
- Szemcsepp, orrcsepp
- Megfázás, allergia ellen (ital vagy tabletta)
- Hasfogó, hashajtó
- Görcsoldó, izomlazító, savkötő, kalcium
- Sebtapasz, kötszer, sebfertőtlenítő
- Lázmérő
- Zsebkendő, WC papír (egyes pihenőhelyeken nincs)
- Rovarriasztó
- Naptej, illetve ha már leégtünk napégésre való krém (már tabletta is elérhető)
Férfiaknak: borotválkozó szett
Nőknek: betét, vatta és kozmetikai szerek
- Minden esetben kérdezzük meg háziorvosunkat, hogy milyen gyógyszereket ajánl az utazáshoz,
- Nézzük át, hogy egyes gyógyszereink véletlen nem jártak-e le,
- Ha gyermekünkkel együtt utazunk, neki természetesen már gyógyszerek szükségesek, így azokat is szerezzük be.
3. Milyen ruhát vigyek a nyaralásra?
Az utazás során mindig megpróbáljuk a legtöbb ruhát bezsúfolni a bőröndbe, hogy minden helyzethez legyen egy alkalmas darab. Azonban a legfontosabb, hogy ne azt kérdezzük, hogy ez is kell-e, hanem, hogy biztosan elvigyem-e? Ezzel az egyszerű csavarral gyorsan megszabadulhatunk néhány darabtól,de most következzen a lista, amellyel minden esetre felkészülhetsz:
- Fehérnemű
- Alsó nadrág, zokni, melltartó
- Póló, ing
- Hosszú nadrág, ha nyaralásra indulunk, akkor elég egy darab vész esetére
- Rövidnadrág
- Túranadrág, lehet ugyanaz mint a hosszú nadrág
- Hátizsák
- Pulóver, melegítő
- Esőkabát, akár összehajtatós is, esernyő
- Cipő, szandál, túrabakancs, papucs
- Pizsama
- Napszemüveg
- Törölköző
- Úszáshoz, strandoláshoz szükséges kiegészítők: úszószemüveg, békatalp, vízipisztoly
- és természetesen fürdőruha, köntös
A kedvenc darabjainkat vigyük el, amiben jól érezzük magunkat, hiszen most a pihenés a főszempont
4. Milyen kütyüt vigyek magammal a nyaralásra?
Elsősorban a kikapcsolódás a fő szempont, ezért a munkát hagyjuk otthon és csak koncentráljunk arra, hogy minél jobban feltöltődjünk. A pillanatok megörökítésére viszont fontos, hogy magunkkal vigyünk egyes készülékeket.
- Okostelefon, a legfontosabb, mely egyszerre kiváltja a fényképezőgépet, a gps-et, és a laptopot is
- Fényképezőgép, manapság megy egyre több lencsével rendelkeznek az okostelefonok, azonban egy jól kiválasztott fényképezőgépet még nem tudnak helyettesíteni
- Fényképezőgép állvány, selfie-bot
- Akciókamera, praktikus kis mérete miatt, és a víz alatti felvételek feldobják a visszaemlékezés élményét
- GPS, autós töltő, ha már hozzászoktunk és jobban megbízunk benne, mint az okostelefonban
- Külső akkumulátor, power-bank érdemes egy olyan darabot választani, amellyel mind az előbb felsorolt négy készülék töltésére alkalmas
- Laptop, ha mégsem tudunk elszabadulni a munkától, illetve a felvételeket le akarjuk menteni
- Töltők, akkumulátorok, minden eszközünkhöz ellenőrizzük le, hogy beraktuk-e
- Memóriakártyák
- Egy pendrive
- Univerzális aljzat
- A fényképezőgép és okostelefon tisztán tartásához szerezzünk, be törlőkendőt, lencsetisztító folyadékot és pumpás tisztítót a lencséhez
- Az eszközökhöz és kábelekhez, könnyen beszerezhetünk kis táskákat, melyekben praktikusan tárolhatjuk ezeket
5. Milyen tisztálkodó szereket vigyek a nyaralásra?
Ha hosszabb útra indulunk, vagy repülős útra, akár otthon is hagyhatjuk tisztálkodó szereket, ugyanis már bármely sarki boltban, illetve free-duty shopokban vásárolhatunk tusfürdőt, sampont és egyéb dolgokat. Azonban a megszokott intimbetétet és kozmetikai szereket feltétlen vigyük magunkkal.
Lehetőség szerint tartsunk egy külön tasakot a szükséges termékeknek, ettől is megóvva magunkat, hogy a kifolyó sampon beterítse az egész bőröndünket.
Ha még is úgy döntenénk, hogy visszük őket, akkor lehetőség szerint kis kiszerelésben vásároljuk meg az alább található szokásos dolgokat:
- Tusfürdő
- Sampon
- Fogkrém, fogkefe (lehetőleg, amelynek van fejrész lezáró doboza)
- Testápoló, arckrém, kézkrém
- Fültisztító pálcika
- Izzadásgátló stift vagy spray
- Fésű, hajgumi
- Nedves törlőkendő
- Körömvágó csipesz
Ezzel a listával biztos, nem hagysz otthon semmilyen fontos kiegészítőt, amely az utazás során kellhet. Fontos még, megemlíteni néhány kiegészítőt, amellyel még kényelmesebbé teheted a nyaralást. Ilyen lehet, egy könyv, e-book, ropogtatni való az útra, kispárna, takaró, hajszárító.
Kattints ide, ha leszeretnéd tölteni a nyaralási listát!
Most Te jössz! Mi volt a legrosszabb, amit idáig otthon hagytál a nagy rohanásban?